Čoka – Na radost i Čokana i Norvežana
Održan zajednički godišnji koncert KUD “Sveti Sava” iz Čoke i Srpskog društva “Ras” iz Osla – Norveška
-Kažu da je igrati biti izvan sebe, biti veći, lepši, snažnij i da su igrači kao glas dobrog i radosnog. Evo još jedne čokanska svetska priče o tome kako su se sastali igrači da očuvaju vezu sa svojim kulturološkim poreklom i ostavili veliki utisak da se uživa u koracima i pesmama jer pletu čudesne priče iz davnina, i nose radost življenja i razigranost srca – najavila je Godišnji koncert Kulturno umetničkog društva “Sveti Sava” iz Čoke zajedno sa gostima Srpskog društva “Ras” iz Osla, iz Norveške koji se održao 21. aprila u Domu kulture u Čoki novinarka Radio Maksa Manda Vuković koja je predstavljala i goste i domaćine i tako reći bila domaćin ove velike i nesvakidašnje manifestacije.
U prepunoj sali čokanskog Doma kulture meštani i gosti su uživali u igrama i pesmama oba društva jer je njihova ljubav i predanost narodnoj tradiciji plenila, a prisutni u sali su shvatili da su to osnovni elementi da bi se trajalo i opstalo.
Potekavši iz Čoke Mladen Erić od 2016. živi u Oslu, u Norveškoj i pridužio se Srpskom društvu “Ras” koji postoji od 2010. i čuva srpsku tradiciju i kulturu i povezuje se i sarađuje sa norveškim narodom baveći se organizacijom kulturnih manifestacija koje imaju za cilj da održe vezu sa maticom, putem pozorišnih predstava, promocijom knjiga i organizovanjem izložbi , projekcijom filmova, predavanjima i drugim. Odlaskom u Norvešku Mladen Erić je nastavio da se bavi folklorom kao i u Čoki i osnovao je folklornu sekciju koja ima preko 30 mališana, kao i 40-ak aktivnih i poluaktivnih odraslih članova pri SD „Ras“. Ansambl “Ras” nastupa širom Skandinavskog poluostrva i učestvuje na festivalima po celoj Evropi. U Čoki je nastupalo 36 aktivnih fokloraša i članova etno sekcije. Zahvaljujući Eriću uspostavljena je saradnja i sa drugim folkornim društvima iz okoline, SAKUD-om “Sveti Sava” iz Kanjiže i KUD-om “dr Tihomir Ostojić” iz Ostojićeva i njihovim umetničkim rukovodiocima Dušanom Bajićem i Draganom Đukić.
U Čoki su se gosti predstavili Pevačkim grupama koje su pevale izvorne pesme iz zapadne i jugozapadne Srbije, Dinarskih predela i Bosanske krajine, kao i pesmama iz Dalmacije i Banata.
Takođe, su igrali “Igre iz okoline Gnjilana”,” Norveške igre” – tradicionalni ples ili kolo u šest i Igre iz Banata, koje je takođe odigrala srednja grupa KUD “Sveti Sava”, što je bilo interesantno za publiku, a i same igrače.
Domaćin Kulturno umetničko društvo ”Sveti Sava” ima dugu tradiciju, osnovano je još 1946. i zvalo se Kulturno – prosvetno društvo “Jedinstvo” s ciljem kao što je i danas očuvanje tradicije i kulture srpskog naroda u Vojvodini , negovanje običaja i očuvanje narodne baštine. Krajem prošlog veka je došlo do stagnacije drušva i pretilo je da će se ugasiti , te je oformljeno novo društvo koje se spojilo sa postojećim 2000. pod sadašnjim imenom KUD “Sveti Sava” kojim rukovodi Marsela Zarić, koja od malih nogu kao i Erić je igrala u folkoru. Danas folklorno društvo ima 60 članova podeljenih u tri kategorije, od četiri do sedam godine, od prvog do petog razreda je srednja grupa i imaju najstariju grupu. Akcenat u KUD-u stavljaju na decu i podmladak. Društvo može da se pohvali svojim nošnjama, nesebičnim radom i ljubavlju prema tradiciji i igri.
Meštanima i gostima su se predstavile sve tri grupe “Igrama iz Crnorečja”, “Igrama iz Brusnika”, Igrama iz Banata i Igrama iz Vranja. Članovi društva su se predstavili i pevanjem izvornih pesama od najmlađih do najstarijih uz harmonikašku pratnju Živojina Jurišina.
Može se slobodno reći da je opšta narodna radost i uživanje trajalo više od dva sata, a lepoti ovog retkog i nesvakidašnjeg dogaja doprinela je i novinarka Manda Vuković koja je svojim izuzetno toplim i prikladnim komentarima uvodila publiku u događanja na sceni, vodila zanimljive razgovore kako sa gostima tako i sa domaćinima jer mnogi članovi “Rasa” iako su Norvežani dobro govore srpski jezik. A Manda je plela priču te se upotpunilo uživanje naglasivši da su narodni duh, ljubav, volja i želja najsnažniji pokretači svih ideja u umetnosti i da se nikada ne miruje, kako folklorici iz Čoke i Osla, tako i ona sama.
A fotograf Ervin Šalgo iz Kikinde se potrudio da zabaleži slikom svaki momenat kako igre, tako druženja i izliva osećanja, domaćina, gostiju i posetilaca.
DKP uz saradnju sa Mandom Vuković fotografije Ervin Šalgo