Banatsko Aranđelo ( Novi Kneževac)- Promocija romana “Bezbojni plamen” u bašti Angeline Dimitrijević
U okviru manifestacija povodom Dana sela 26. jula Angelina Dimitrijević je upriličila u svojoj bašti u Banatskom Aranđelovu u nedelju, 24. jula promociju romana “Bezbojni plamen” mladog autora Milivoja Popova iz Sanada.
Iskusni kažu da nema dobre knjige bez dobre priče koja je njen temelj. Pisanje uz naklonost svevišnjeg i nadahnutu rečitost zahteva potpunu predanost poslu, te ko nije u stanju ne treba da piše , a Milivoj je to očito u stanju, itekako.
Svoj nagrađeni prvenac uspešno promoviše za sada po okolini i pleni pažnju publike.
Toliko spominjana empatija koja je neophodna za razvoj zdravog društva zaista nije prisutna u romanu. Tu niko ni za koga ništa ne oseća. Mašta pisca sve otkriva ili nas možda nagoni da se uplićemo u priču i razmišljanja da li se to dogodilo ili njje. Na nama je da odlučimo.
Prva promocija je bila krajem marta ove godine i bilo je lako govoriti o ovom romanu. Sve se uklapalo, bilo novo, interesantno. Piščeva imaginacija sjajna, neodoljiva. Prepoznaje urbanu sredinu, mada potiče iz seoske, Sanada, sa jedva 600 stanovnika i osluškuje grad i pruža njegovu , na žalost, ružnu sliku. Otuđenost, beznađe, nezainteresovanost, brza lova, tavorenje, nebriga. Sve je to u romanu i likovi nose te karakteristike, kako i popularnost. Biti u centru pažnje bez obzira na cenu i posledice.
Milivoj je u svom romanu bio prorok. Kao da je najavio nemile događaje od pre dva meseca i kroz svoje likove objasnio postupak ubice , nesnalaženje nevinih žrtava i na kraju nam pruža mogućnost da biramo da li inspektor Orlić postoji ili ne postoji.
U ovom trenutku je izuzetno teško govoriti o postupku ubice i odvojiti roman od naše svakodnevice. Ali, očigledno je da mlada generacija prepoznaje negativnosti, predočava ih , objašnjava razloge takvih događanja. Ali, njih još uvek niko neće da sluša.
Čitanjem urbanog romana – trilera “Bezbojni plamen” uveravmo se da ovakvih događaja neće biti jer mladi shvataju suštinu otuđenosti i otvoreno ukazuju na nju kao što je Milivoj Popov rekao.
Emotivna neotpornost je prisutna kod većine likova u romanu. To je novi termin u savremenoj psihologiji, jer biti emocionalno neotporan znači da teško upravljaš negativnim stanjima i neugodnim emocijama . Te sasvim male brige bacaju osobu u stanje teskobe , panike i vode u negativnosti i depresivno stanje i nevažni trenuci iritacije dovode do ljutnje i besa. Milivoj je na satiričan način obesmislio besmisao postojanja naglašavajući kuda vode korporativni sistemi . Pitko štivo govori da počinje da bude dobar majstor reči je njegova slika sveta mada tajanstvena je vrlo istinita. Mašta kao veliki saveznik mladog pisca kao da povlači linije kao slikar oslikavajući tajnu našeg bitisanja.
Ideja da napiše roman je sama po sebi došla jer je oduvek pisao , kao mlađi poeziju, a u srednjoj školi priče i posmatrajući stvarnost oko sebe se kroz roman kritički osvrnuo na nju u trenutku kada je imao 19 godina, a sada ima 22.
Lepoti romana je doprineo britak izrazg pisca koji je često upotrebljavao imperfekat i kroz njega ubrazvao radnju romana obogaćujući srpski jezik jer u romanu nema psovki da bi se njima izražavala stanja i zbivanja. Milivoj Popov je bez ružnih poštapalica dočarao svo beznađe jednog društva, od najranije mladosti, borbe sa siromaštvom, drogom, kockom, “blejom” i životom koji prolazi bez ičega i ikakvog smisla. Dok Milivoj Popov stoji u darovitoj mladosti obdaren mudrošću koja nosi iskustvo sa sobom ne dozvoljava da postane bezbojan.
Moderator večeri je bila Danica Knežević Popov dok je domaćica Udruženja “Sećanje na nekog” Angelina Dimitrijević književno veče odlično organizovala i doprinela da se u njenoj bašti svi prisutni gosti osećaju prijatno, opušteno i uživaju u razgovoru koji je vođen povodom romana “Bezbojni plamen” koji je izdao Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa kao nagradu za prvi roman koju je Milivoj prošle godine dobio.
Sledeća promocija romana je 3. avgusta u Mokrin hausu.
DKP
fotografije Ivana P.