Novi Kneževac –KULTURNA RIZNICA NOVOG KNEŽEVCA – RAD NARODNE BIBLIOTEKE “BRANISLAV NUŠIĆ” DANAS II
Dug put je pređen u više od sedam decenija postojanja. Cilj Narodne biblioteke “Branislav Nušić” je i dalje popularizacija knjige i čitanja i svima je jasno, a posebno bibliotekarima, da je tehnološki razvoj koji se desio u dvadesetom veku, itekako doveo u pitanje čitanje knjige u njenom osnovnom obliku – na štampanom papiru. U svetu u kome su sve manji izgledi da će se deca okrenuti knjigama pored toliko zabave koja ih okružuje i toliko stvari koje se od njih očekuju, i sve manje im vremena preostaje za čitanje. Stoga je zadatak na bibliotekarima, kao i na vaspitačima i roditeljima , da to uspešno sprovode, zajedničkim snagama da razvijaju ljubav prema čitanju. Najbolji uzor detetu je i sam roditelj koji čita.
Svemu tome svedoči i broj članova biblioteke. Od pre 40 godina kada je bilo preko 1500, danas ima 300 aktivnih čitalaca ( moramo dodati da se i sama opština smanjila skoro za 2/3 meštana).
U Biblioteci je u toku formiranje Zavičajnog odeljenja. Prikuplja se knjižna i neknjižna građa ( plakati, pozivnice, flajeri, slike, novine, tekstovi vezani za Novi Kneževac i stanovnišrvo) i to se arhivira i u planu je obezbeđivanje prostora za zavičajno odeljenje u najskorije vreme.
U Narodnoj biblioteci je nedavno završen 19. festival kamerne muzike “Tisin cvet” na kojem su nastupali najpoznatiji i priznati umetnici klasične muzike . Pored priprema za prestojeći Sajam knjiga u biblioteci se pripremaju za isložbe slika. U tolu je izložba akvarela Gorana Novakova, sledi izložba ulja na platnu, a posle se opet vraćaju akavarelima nastalim na Humanitarnoj koloniji “Život je umetnost”. U toku su bioskopske projekcije najčešće domaćih autora tako da Novi Kneževac ni malo ne zaostaje za premijerama filmova kao u većim centrima, a mališani mogu da uživaju u najnovijim ostvarenjima za decu najčešće inostranim.
Ove jeseni će meštani uživati i u pozorišnim predstavama, mahom komedijama. A biblioteka se , naravno, bavi i izdavaštvom. Poslednju knjigu je izdala aprila meseca “Jevreji Novog Kneževca i okoline” autora Jožefa Saboa na srpskom jeziku.
Ono što je najnovije , u toku su opsežne pripreme za obeležavanje 55 godina boravka biblioteke u dvorcu Maldegem i 20 godina Festivala kamerne muzike “Tisin cvet”. Pripremaju se da izlože i najstariju knjigu iz 1700. godine, a izložiće i više od 100 knjiga koje spadaju u stare i retke i da prikažu na video bimu najvažnje događaje tokom poslednjih pet godina rada i možda prirede i kolaž koncerata održanih u biblioteci.
Kao jedina javna ustanova koja se bavi kulturom Narodna biblioteka sarađuje sa svim obrazovnim ustanovama, posebno sa Predškolskom ustanovom gde od malena uče decu iz zabavišta da zavole knjigu i vežu se za nju i posle takvih poseta broj članova biblioteke se poveća za mlađahne čitaoce. Sarađuju i sa udruženjima i nevladinim organizaciama zajedno sa njima rade prigodne programe ili ustupaju svoje prostore na korišćenje.
Direktorica biblioteke Gabrijela Romhanji kaže da su poslednje dva velika renoviranja bibliotele bila 2015. i 2018. godine kada je zgrada kompretno renovirana i spolja i iznutra. Spolja je urađena fasada zgrade zadržavši prvobitan izgled kako od pikture , tako i prozora i vrata, prerađen je krov, a iznutra je rađena adaptacija plafona, osvetljenja, sanitarija, elektrike, saniranje vlažnig delova i renovirano je grejanje. Ono što je važno prilikom adaptacije nije se mnogo pomeralo u enterijeru u svečanoj sali jer je ona posebno zidana da bi imala izuzetno kvalitetnu akustiku i koncerti koji se odvijaju u njoj ostaju za pamćenje, a mnogi umetnici (operski pevači) kažu da u Srbiji nema ravne sale bibliotečkoj po kvalitetu zvuka u njoj.
A Biblioteka stoji skoro kao vetrenjača, jer je jedini upotpunosti očuvani dovorac od postojećih četiri koliko ih ima u novokneževačkom parku i kao Don Kihot se bori da kultura opstane u ovoj opštini i da ljubitelji lepe reči budu u toku sa savremenom literaturom jer se u njoj mogu naći najnoviji romani, zbirke poezije, drame ovogodišnjeg dobitnika Nobelove nagrade za književnost Norvežanina Juna Fosa, istorijske knjige, iz psihologije, religije, biologije, na srpskom i mađarskom jeziku uz mnoštvo enciklopedija koje daju pouzdano i provereno znanje iz skoro svih oblasti ljudske delatnosti, jer razne vikipedije i drugi izvori sa Gugla dostupni jesu, ali nisu siguri.
Još uvek je lepo sesti u njihovu čitaonicu i držati novine u rukama i osetiti kako miriše štampa. A u prijemnom odeljenju ima sa kim da se popriča o knjigama, izvorima informacija. Imaju volje za sve one koji žele da pronađu neko novo interesovanje i zadovolje svoje potrebe za novim saznanjima.
redakcija
fotogradije: arhiva Narodne biblioteke “Branislav Nušić“, DKP
Projekat “Kulturna riznica Novog Kneževca” je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.