Kanjiža – Euritmija oduševila publiku
U Kanjiži, 13. aprila je u Domu umetnosti – Maloj bini i u organizaciji Regionalnog kreativnog ateljea održana predstava EURITMIJA.
Euritmija je izvođačka umetnosti i terapijska metoda koju je osmislio Rudolf Štajner još 1912. godine, u Srbiji se ne izvodi. Euritmijski izrazi i pokreti pokušavaju da izraze zvuk, govor kroz pokrete tela. Svaki glas i slovo ima svoj poseban izraz.Predstave euritmije izvode se uz čitanje teksta i izvođenje muzike, ili u tišini. Dok oni koji se bave euritmijom ističu kako ona nije ples nego „izraz duhovnog u kretnji ljudskog tijela.“ Ona je i metoda ozdravljenja kada se pojedine vežbe izvode duže vremena u skladu sa propisanom terapijom.
Za malu srediu kao Kanjiža je zaista neobična predstava koja je nastala prema mađarskim i srpskim pesmama i rezultat je saradnje umetnika iz Vojvodine i Mađarske.U mestu je je u toku proslavljanje nedelje poezije i zajedno sa muzikom su je proslavili i u pokretu.
Katalin Tot uz muziku Bartoka izražava svoj doživljaj melodije
Tri mađarska umetnika iz Vojvodine – Katinka Berec, Arpad Serda, muzičari i Gabor Mesaroš, glumac pridružili su se Ziti Salaji i Katalin Tot iz Mađarske, koje koriste malo poznate pokretne umetnosti, euritmiju, da pokažu kako poetske slike, zvuci i melodije mogu postati vidljive u pokretu na sceni.
Izvođači Euritmije
Katalin Tot je poreklom Kanjižanka i u nekoliko navrata je održala sesije euritmije u organizaciji Regionalnog kreativnog Ateljea i Umetničkog udruženja „Streamlet“ , a u subotu su njih dve (Zita i Katalin) predstavile ovaj oblik pokreta u vidu scenskog nastupa.U predstavi Gabor Mesaroš, glumac pozorišta Kostolanji Deže iz Subotice, između ostalog je govorio pesme Ištvana Konca, Jovana Jovanovića Zmaja i Agneša Nemeš Nađ. Dok muzičari Katinka Berec na violini i Arpad Serda na klaviru su svirali dela Bele Bartoka, Franca Šuberta i Semjuela Barbera uz pokrete euritmije u kojima su Zita i Katalin iskazivale svoj odnos i doživljaj kako poezije, tako i muzike.
Razgovor sa publikom nakon predstave
Nakon predstave, medijator Aniko Kiš Tomin, predsednica Udruženja „Sreamlet“ je u razgovoru sa učesnicima predstave zajedno publici približila značaj i značenje euritmije, a muzičari i glumac su takođe govorili kako su pokerte euritmičarki doživeli.
Nesvakidašnji i izvanredan doživljaj pokreta, poezije i muzike.
DKP