02.12.2024
Novi Kneževac

Novi Kneževac  – “O Srbima u Banatu” Jovana Erdeljanovića

Obeležavanje 200 godina Matice srpske u Novom Kneževcu predavanjem dr Tatjane Bugarski i Bogdana Šekarića “Etnološko istraživanje Jovana Erdeljanovića u Banatu – Nova Kanjiža . Žive tradicije u Vojvoidini  kao nematerijano kulturno dobro”

U organizaci Kulturno istorijskog društva Srba  severnog Banar “Đorđe Servijski “ u petak. 1. novembra održano je predavanje etnologa Muzeja Vojvodine  dr Tatjane Bugarski i Bogdana Šekarića “Etnološko istraživanje Jovana Erdeljanovića u Banatu – Nova Kanjiža . Žive tradicijeu Vojvoidini  kao nematerijano kulturno dobro” povodom 200 godina obeležavanja Matice srpske.

Bogdan Šekarić je govorio o etnološkoj knjizi Jovana Erdeljanovića “Srbi u Banatu” gde je obuhvaćeno istraživanjem više od 80 sela iz ove oblasti. Važno je naglasiti da do današnjeg dana  više  ni jedno istraživanje nije rađeno vezano za  etnologiju Banata, a Erdeljanović ( Pančevac ) je to uradio pre 100 godina.

Šekarić je podsetio  prisutne Novokneževčane da je Gvozde na pet sinova osnovao Novi Kneževac pre više od 300 godina, koji je kroz istoriju menjao  ime, i naglasio koje su najstarije pordice u mestu, od kojih veči  broj više ne postoji.

Intesantno je da je do  sada knjiga Jovana Erdeljanovića “Srbi u Banatu naselja i stanovništvo” koju su izdali Matica srpska i  “Prometaj” imala mnoštvo izdanja.  Drugo izdanje koje je izdala Matica srpska i “Prometej” koje je redigovao i uredio Nikola L. Gaćeša 1992. godine omogućili  su pored ostalih  i iz Novog Kneževca prenumeranti: D.P. Lepenka ( Fabrika  lepenke i ambalaže Novi Kneževac), Mesna zajednica Novi Kneževac, opština Novi Kneževac, Osnovna škola “Jovan Jovanović Zmaj”, Prehrambena industrija “Aleva” dd, Školski centar “Bratstvo –jedinstvo”, kao i pojedinci: Sava Bibin, Sava Vujackov, Čedomir i Jovan Vujackov, Milorad Galešev, Sava M. Grujić, Dimitrije – Mita , Srbinka, Dušan, Zorica i Branislav Jančić, Bogdan Knežević, Slobodan Nadrljanski, Smiljanka, Duško, Raško i Isidora Perkučin, Živan Putnik, Mladen Ćinkul, Dušan Uverić i Pera Šećerov.

Dr Tatjana Bugarski je govorila o nematerijanom kulturnom blagu Srbije koje se nalazi na UNESKOV-oj listi , među 66 koje je nalaze na spisku sui krsna slava, gajde , staparski ćilimi, Vertep, uskršnji običaji, tamburaši, plivanje za Časni krst… Zahvaljujući   knjizi Mile Bosić “Godišnji običaji Srba u Vojvodini”  kako je istakla dr Bugarski sačuvano je od zaborava, ono što je činilo Vojvođane onakvim kakvi jesu i  po čemu se prepoznaju.

DKP