Нови Кнежевац -ЗАШТИТНИЦА ЖЕНА – СВЕТА ПЕТКА
Српска православна црква и православни верници у Србији данас, у суботу, 27. октобра обележавају празник Свете Петке, која је историјска личност сврстана у ред светих.
Света Петка, као једна од највећих мисионарки хришћанске вере, поштује се у целом православном свету, а на поклоњење њеним светим моштима које почивају у Јашији, у Румунији, долазе и припадници других религија, верујући у њену исцелитељску моћ.
Посебно јој се обраћају жене свих вера и нација сматрајући је својом заштитницом.
Култ светитељке је у Србији добио на снази крајем 14. века, после Косовске битке и у време почетка турске владавине када су многи умни и духовни људи нашли уточиште у српској земљи. Прве записе о светој Петки оставио је Григорије Цамблак, међу којима је и опис преноса моштију свете Петке из Видина у Србију и до Београда (1403. године), и то заслугом монахиње Јефимије и кнегиње Милице, које су дозволу измолиле од султана Бајазита.
Верује се да су мошти Свете Петке од времена деспота Стефана Лазаревића 100 година почивале у стени поред калемегданске капеле и извора Свете Петке и да су јој на поклонење долазили и православци и католици, па и мухамеданци, тадашњи окупатори Србије.
У епархијама СПЦ око 250 цркава је посвећено Светој Петки, а у Београду је најпосећенија капела на Калемегдану.
Света Петка је живела крајем 10. и почетком 11. века пре поделе хришћанства.
Рођена је у Епивату, код Калитракије, у Малој Азији, а према записима српског владике Николаја Велимировића, пореклом је Српкиња. Њене мошти чуване су у Епивату, а потом у Цариграду, Трнову и поново у Цариграду.
На икони се Света мати Параскева представља у женској монашкој одежди, са крстом и миртином гранчицом, симболом мучеништва.
У храму посвећеном Светом архангелу Михаилу у Новом Кнежевцу Свету литургију су служили јереј Горан Караица, парох при храму и протојереји ставрофори у пензији Арсен Виловски и Никола Гвоздић. Јереј Караица је говорио о значају светитељке, а велики број присутних верница у храму је посведочио о њеном великом и значајном утицају на жене.
приредила ДКП