04.10.2024
Novi Kneževac

Novi Kneževac – Istorijska tribina – Majska skupština Srba u Vojvodini

Kulturno istprijsko društvo Srba Severnog Banata „Đorđe Servijski“ i Narodna biblioteka „Branislav Nušić“  su u galeriji biblioteke u Novom Kneževcu sredinom maja održali istorijsku tribinu „Majska skupština – proglašenje Srpske Vojvodine 1848. godine“.

Kulturno istorijsko društvo Severnog Banata „Đorđe Servijski“

O Majskoj skupštini je govorio dr Goran Vasin, vanredni profesor na katedri za istoriju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu , a u umetničkom programu nastupao je hor „Mironosice“ iz Subotice sa kompozicijama vezanim za srpsku istoriju, učenici Gimnazije koji su govorili stihove Jakšića i Zmaja, a tribinu je zatvorio svojim pevanjem Nemanja Perkučin  sa nekoliko starih  srpskih pesama i himnom Vojvodine XIX veka „Gde je srpska Vojvodina“  Stevana Vladislava Kaćanskog.

Mironosice

Doktor profesor  Goran Vasin je govorio o počecima stvaranja ideje Srpske Vojvodine seobom 1690. pod vođstvom patrijarha Arsenija Čarnojevića kada je stotine hiljada Srba prešlo da živi na prostore današnje Vojvodine  za vreme Habzburške monarhije i ratovanja za njih protiv Turaka, do Majske skupštine koja je održana 16. maja 1848. godine posle revolucija u Evropi. Srbi su u Sremskim Karlovcima pod uticajem mitropolita Rajačića i podsećanjem na staru tradiciju  tražili da se pripoje teritorije gde žive Srbi: Srem, Bačka, Baranja i Banat, jer je Bačka pripadala Bačkom, a Banat Velikokikindskom dištriktu. Srbi su želeli da pokažu da su ravnopravni sa drugim narodima koji žive na ovim teritorijama. To ne bi bila dominacija Srba, svi bi bili ravnopravni . To je bila moderna ideja koja je zagovarala slobodu ideja i govora. I drugi narodi su po ugledu na Srbe isto tražili u Monarhiji.

Nemanja Perkučin

Oslanjajući se na Kneževinu Srbiju  Srbi u Vojvodinu su izdržali četrnaestomesečni (1848-49.) rat  s vojskom Lajoša Košute, naročito na prostoru između Sremskih Karlovaca i Petrovaradina, te 1849. godine gube poverenje u Dvor u Beču i na Blagoveštenskom saboru 1861. u Sremskim Karlovcima  traže ponovo Srpsku Vojvodinu, međutim, Hrvati traže Srem i Srbi ne uspevaju da ostvare zamisao.

Prisutni na tribini

Tek 1918. godine ostvaruje se ideja stara 70 godina Srpske Vojvodine . Novembra 1918. u Novom Sadu Srem, Banat, Bačka i Baranja ušle su kao prisajedinjene u državu Kraljevine Srbije. To su bile zavetne misli svih Srba u Monarhiji.

DKP