Novi Kneževac – Istorijska tribina o veku optacije Srba iz Mađarske
Posle Trijanonskog sporazuma 14.000 Srba napušta Mađarsku. Dr Malović je prvi poučavao istorijsku građu o optantima. Dr Pejin se sećao svog detinjstva i priča svojih predaka. Potomcima je i danas ovo pitanje veoma bolno i nedovoljno jasno
Kulturno –istorijsko društvo Srba severnog Banata “Đorđe Servijski” i Srpska pravoslavna Crkvena opština Obilićevo su u Svetosavskom domu krajem marta organizovali istorijsku tribinu “ Optanti – vek od dolaska Srba iz Mađarske u Kraljevinu SHS/Jugoslaviju”.
Na tribini su učestvovali organizator istoričar Radovan Nježić, dr Gojko Malović autor knjige ”Seoba u maticu: optiranje Srba u Mađarskoj 1920 – 1931.” i dr Jovan Pejin istoričar i nekadašnji direktor Arhiva Srbije i potomak optanata.
Interesantno je bilo što su tribini pored mešta prisustvovali potomci optanata iz šire okoline, čak i iz Mađarske koji su se aktivno uključili i pričali svoja iskustva i iskustva svojih predaka.
Do dr Gojka Malovića niko se nije bavio temom optantizma i napuštanju Srba sa svojih ognjišta u Mađarskoj i prelasku u Kraljevinu koja je obećala da će dati zemlju da bi oni u njoj mogli da žive.
Kniga je izašla u dva toma u izdanju Matice srpske iz Novog Sada i Samouprave Srba u Mađarskoj uz podršku Izvršnog veća Vojvodine 2010. godine. Na istorijskoj građi knjige dr Malović je radio osam godina i na joj je doktorirao. Prvi tom govori o seobi Srba u maticu, a u drugom delu su spiskovi 14.000 Srba koji su optirali u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca. Krenuli su već sa vojskom 1920 u Srbiju, a posle Trijanonskog sporazuma mnogo je Srba odlučilo da napusti svoje domove i pređe u maticu. Dolazili su iz okoline Segedina, oko Sentandreje i Budimpešte, Baje i Pečuja i iz Bajše. Nisu svi uspeli da se isele do 1. aprila 1931. godine. – Optant je došao goloruk, dobijaju zemlju samo bračni parovi oko pet ha zemlje, a po detetu su dobili još zemlje. Osnivali su Agrarne zajednice koje su pomagale optante – rekao je dr Malović. – Ostalo je posle 1931. 7.000 Srba u Mađarskoj. Ostali su dobri domaćini, a Mađarska je bila restriktivna prema njima i nisu dozvoljavali agrarnu reformu. Imali su samo crkvenu autonomiju do 1948. godine tada su ukinuli sve, školstva i drugo , sve je postalo državno.
Dr Malović kaže da je 1990. bilo 3.000 Srba u Mađarskoj, a danas ih ima 5.000. Smatraju Srbe autohtone i imaju svog predstavnka u državnom parlamentu.
Istoričar i arhivista dr Jovan Pejin je ispirativno govorio o potrebi istraživanja prošlosti Banata, о optantima se setno izražavao, podsećajući prisutne da je njegova porodica optirala početkom 20.veka u našu zemlju. Priča je potkrepljena istoriskim činjenicama i porodičnim sećanjima. Jovan Pejin je na tribini rekao da studija Gojka Malovića nije samo kritika jedne pojave, nego predstavlja omaž jednom narodu, narodu koji je pohitao iz nove države u svoju maticu kao jedinu mogućnost održanja.
Na tribini je bilo mnogo emocija. Govorila Zorica Stanišić iz Sente koja je izdala porodičnu istoriju koja je bila optantska i pokušala da objasni zašto su Srbi želeli da napuste novu državu – Mađarsku. Smatra da je i nacionalni i socijalni momenat bio presudan u odluci napuštanja Mađarske jer su želeli da budu svoji među svojima. – Optanti su bili rodoljubi, vernici, nacionalno opredeljeni došli su da budu Srbi – rekla je Stanišićeva.
Na tribini su bili i gosti iz Deske i iz Pomaza (Mađarska). Gost iz Pomaza je naglasio da je Srbin koji živi u Mađarskoj, a da je Srbija zaboravila na Srbe koji žive u njoj.
Posle mnogo priče, iskustva i sećanja potomaka optanata mnogima je zastala knedla u grlu dok se govorilo o ovoj osetljivoj temi i nada sve još uvek bolnoj.
Svako slobodno i svojevoljno opredeljenje za maticu značajan je iskaz nacionalne svesti, ponosa i pripadnosti i doprinosi nacionalnom i državnom prosperitetu.
DKP