07.10.2024
Uncategorized

Novo Miloševo – BKC dobio specijalnu nagradu na ovogodišnjem Sajmu knjiga

„Izabrana zenitistička dela” (1. kolo u 8 tomova) u izdanju Banatskog kulturnog centra Novo Miloševo i Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski” ponela su Specijalno priznanje na 66. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga.

Na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Beogradu Banatski kulturni centar (BKC) je  dobio visoko priznanje i potvrdio svoj kontinuirani rad koji traje 40 godina, a prvi je privatni kulturni centar bio u državi.

Nagradu je na svečanoj dodeli primio Radovan Vlahović, direktor i urednik Bantskog kulturnog centra, inicijator ovog značajnog poduhvata, od strane predsednice žirija akademika Zlate Bojović.( Ovogodišnji žiri radio je u sastavu Zlata Bojović, Anđelka Cvijić, Bojan Jović, Zoran Paunović i Marko Krstić.)

Dodela priznanja radovanu Vlahoviću

Povodom priznanja, Radovan Vlahović  je izjavio  -Navršilo se 40 godina od kad sam 1983. godine posetio izložbu posvećenu zenitizmu čiji autor je Irina Subotić. Nepravda učinjena našem najpoznatijem u Evropi umetničkom pokretu, kako pre drugog rata, tako i posle, probudile su u meni ideju da nastavim da sledim konstruktivističku tradiciju u “Novom zenitu”, kroz izdavaštvo, a i moje lično stvaralaštvo, kroz pisanje kao večnu žudnju za radošću beskonačnog. Želja da iznova rehabilitujem knjige Ljubomira Micića, Branka Ve Poljanskog, Ivana Gola, Boška Tokina, Marjana Mikca i ostalih zenitista – bio je san koji je čekao punih 40 godina na svoje ostvarenje. Zahvaljujući brojnim saradnicima na ovom kapitalnom projektu “Izabrana zenitistička dela” su videla svetlo dana, a nagrada Beogradskog sajma koju sam danas primio samo je potvrdila da je za taj novozenitistički san vredelo živeti i raditi i da je sve to itekako imalo smisla, kako za Zenit kao umetnički pokret, takođe i za uzdizanje reputacije srpske kulture i književnosti u Evropi i u svetu.,

„Izabrana zenitistička dela” sadrže knjige zenitističkih autora (sa komentarima – 25 novih tekstova iz pera 12 saradnika): Ljubomir Micić: „Antievropa“ , Ljubomir Micić, Ivan Gol, Boško Tokin: „Manifest zenitizma“, Branko Ve Poljanski: „77 samoubica“, Ljubomir Micić: „Spas duše“, Ljubomir Micić: „Ritmi mojih slutnja“, Ljubomir Micić: „Istočni greh“, Ljubomir Micić: „Aeroplan bez motora“, Marijan Mikac: „Efekt na defektu“.

-Dela u ovoj ediciji stvarana su u skladu sa avangardom, zenitističkom poetikom koja je, između ostalog, zagovarala nestandardne tipografske intervencije i slobodna igranja jezikom, stilom, izrazom i gramatikom. Urednici izdanja su se trudili da u što većoj meri očuvaju izvorni izgled tekstova i njihov originalni, često destruktivni jezički izraz, kako bi današnji čitaoci imali prilike da se što neposrednije upoznaju sa lucidnom zenitističkom umetnošću. Međutim, zbog prilagođavanja savremenoj štampi, neka dela imaju delimično prilagođen gafičkim prelom, a zbog prilagođavanja savremenom jezičkom standardu nad tekstovima su vršene minimalne gramatičke intervencije. (Reč uredništva   koga čine Miloš Jocić, Simon Grabovac i Radovan Vlahović)

-Zenitizam je, zapravo, najreprezentativniji i najdosledniji domaći avangardni pokret, budući da ni u jednom trenutku nije upao u zamku etabliranja u još-jedan-umetnički-pokret i da se dosledno držao čisto avangardnog puta totalnosti, što spaja dve krajnje tačke: ono što Peter Birger naziva totalni raskid s institucijom kulture (Birger 1998) i ono što s druge strane Aleksandar Flaker naziva „optimalna projekcija” (Flaker 1982) kao aktivistički princip, svojevrsna tenzija stvaranja konkretne budućnosti- Vasilije Milnović, teoretičar I istoričar književnosti I culture.

Ovaj kapitalni projekat objavljen je uz podršku Pokrajinske vlade Vojvodine.

  fotografije –arhiva BKC