07.10.2024
Uncategorized

Kanjiža – Turistička riznica Kanjiže , RAZGOVOR S PREDSEDNIKOM OPŠTINE ROBERTOM FEJSTAMEROM I deo

Opština Kanjiža ima manje od 25.000 stanovnika i graniči se 40 km sa R Mađarskom ima najviše kulturnih manifestacija u okolini u odnosu na brpj stanovnika, a i bez tog parametra ima oko 300 kulturnih događanja na godišnjem nivou , mnoge postoje više od 50 godina i na evropskom i svetskom su nivou, a to doprinosi razvoju turizma. Naravno tu su i mnogobrojne sportske manifestacije koje spadaju u sam vrh događanja Evrope.

Iako je pandemija kovida 19 poremetila mnoge manifestacije , dugogodišnja tradicija Kanjiže i dalje ostaje riznica turizma, jer ništa ne traje večno, a dobro se prenosi i tradicija ostaje večena , a bez kulture i turizma društvo polako nestaje.

U razgovoru s prvim čovekom opštine Kanjiža, predsednikom Robertom Fejstamerom saznajemo o privredi opštine i značaju turizma za nju.  

-Industrija je vodeća privredna grana opštine. Industrijske zone zauzimaju 22% teritorije  naselja. U nacionalno-bruto produktu opštine Kanjiže prehrambena industrija učestvuje sa više od 30% i ona pokazuje neprestani uspon. Druga značajna grana u opštini je poljoprivreda koja stvara takođe više od 30% nacionalno-bruto produkta. U industrijskoj proizvodnji ključnu ulogu igra proizvodnja građevinskog materijala. Najveći broj registrovanih preduzeća se bavi trgovinom, a broj onih koji se bave proizvodnjom je daleko manji.

Već 1903. godine u Kanjiži je počela industrijska proizvodnja. Sposobni preduzetnik Herman Grinfeld osnovao je deoničarsko društvo “Prva parna ciglana i crepana u Kanjiži”. Tada je započeta (sve do danas najznačajnija) industrijsko-privredna delatnost ovog kraja – proizvodnja građevinskog materijala- priča predsednik Fejstamer.

 Isti čuveni industrijalac je nekoliko godina kasnije sagradio i prvo banjsko lečelište u Kanjiži. – Ovom događaju je prethodilo da na pašnjaku, 6 km od Kanjiže gazde koji su pojile svoju stoku su našle vodu iz jednog arteškog bunara koja je imala žućkastu boju, a pratio ju je zapaljiv gas. Takve karakteristike vode su bile dovoljne da nastanu razne legende o lekovitom svojstvu bunara. Vrlo brzo narod ga  je nazvao „Čudotvorni bunar“. Nastala je priča o Ciganki, koja je svoje bolesne zglobove izlečila kupajući se u ovoj vodi. Te možemo reći da banjski turizam u našem gradu ima više od stogodišnje tradicije. Za deset decenija svog postojanja, lečilište se razvilo u savremenu Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju. Pored medicinske rehabilitacije, „Banja Kanjiža” pruža hotelsko-ugostiteljske usluge, sportsko-rekreativne sadržaje, wellness – nastavlja priču predsednik opštine.

Turizam u Kanjiži prestavlja privrednu granu koja u potpunosti valorizuje sve resurse u prostoru sa ciljem poboljšanja ekonomskog razvoja. – Trenutno raspolažemo sa kategorisanim smeštajnim kapacitetom od 650 ležaja koji se nalaze u okviru smeštaja raznih kategorija: tu su hoteli, prenoćišta, privatni smeštaji, seoska domaćinstva…

Izuzetno smo bogati i na polju infrastrukture koja je u službi turizma: imamo sportske objekte, terene (sportska hala, bazeni, tereni za nogomet, rukomet, tenis), kao i ugostiteljske objekte: restorane, kafiće, poslastičarnice i slično – objašnjava Robert Fejstamer.

Na osnovu evidencije o broju i vrsti nepokretnih kulturnih dobara na teritoriji opštine Kanjiža, pored prirodnih resursa (kao što su Selevenjska šuma, Narodni park u Kanjiži, jezera Veliki i Mali Kamaraš, Kapetanski rit, Revir Male Tise, jezera Velebit i Adorjan, Jaraš), postoje prostori koji su potencijali za turistički proizvod: autohtone šume, vinogradi, humke, ali i zelene površine u naseljenim mestima.

Po svojoj arhitekturi Kanjiža ima odlike pravog srednjoevropskog gradića, sa primetnim uticajima baroknog i secesijskog stila. – Njena uređenost, čistoća ulica i trgova nije bitna samo meštanima. Tu osobinu grada primećuju i gosti koji dolaze i borave u našem gradu. Posebnu atrakciju u turističkoj ponudi opštine Kanjiža predstavlja bogato graditeljsko nasleđe: Gradska kuća izgrađena 1912. godine, barokna katolička crkva iz 1768. godine, pravoslavna crkva iz 1851. godine, Stara banja iz 1913. godine i druge mnogobrojne vile i letnjikovci u stilu secesije).

Upoznavanje sa turističkom ponudom seoskih naselja opštine Kanjiža donosi izuzetan doživljaj bogatstva različitosti naše multikulturalne sredine. Posetioci se mogu upoznati sa mađarskom tradicijom u Totovom Selu, ličkim nasleđem u Velebitu, sa istorijom života na selu u Malim Pijacam, mogu da degustiraju najbolju domaću rakiju i domaće sireve od kravljeg i kozijeg mleka, čak mogu i da učestvuju u pripremi gatronomskih specijaliteta. 

Na polju seoskog turizma vredi istaći Etno kuću i Farmu koza u Malim Pijacama, Etno kuću u Totovom selu, Etno kuću u Velebitu, kao i Destileriju rakije „Braća Kravić“.

A naša Kanjiža raspolaže i sa jedinstvenim prirodnim fenomenom na svetu: cvetanjem reke Tise sa prastarim prirodnim staništem. Tiski cvet proširuje nežnu turističku priču Srbije, zbog specifičnosti i neviđene vizuelne lepote ovog događaja.

Nemoguće je ukratko navesti sve resurse sa kojima raspolaže naša opština, ali činjenica je da je ova sredina bogata jedinstvenim prirodnim, kulturnim, sportskim i turističkim atraktivnostima- kaže predsednik opštine Robert Fejstamer.

nastaviće se…

Fotografije i tekst redakcija

Projekat „Turistička riznica Kanjiže“ je sufinansiran iz budžeta opštine Kanjiža. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.