Novi Kneževac – XIV susreti Severnobanatskog folklornog stvaralaštva
Kulturno umetničko društvo „Tisađenđe“ iz Novog Kneževca je u subotu, 22. aprila, u centru mesta organizovala sad već tradicionalne Severnobanatske susrete folklornog stvaralaštva po četrnaesti put.
Pod pokroviteljstvom Opštine Novi Kneževac, Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, Ministarstva kulture Republike Srbije i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Fondacije “Betlen Gabor” i Ministarstva ljudskih resursaрса – Fondacije “Čoro Šandor” iz Republike Mađarske su održani XIV susreti Severnobanatskog folklornog stvaralaštva uz nastupanje 16 folklornih ansambala iz cele Vojvodine.
Ovu veliku folklornu manifestaciju je otvorio Zoltan Kudlik, pomoćnik pokarijskog sekretara za kulturu koji je istakao značaj ovakvih susreta i negovanje tradicije u multietničkim zajednicama jer su nastupale kako mađarske, tako srpske i romske folklorne grupe podsećajući šta je rekao Zoltan Kodalj(1882-1967.- mađarski kompozitor, etnomuzikolog, muzički pedagog, lingvista i filozof, u svetu poznat kao tvorac Kodaljeve metode muzičkog obrazovanja) “ Muzika i igra su svetionici ka sreći i izvoru radosti” – Ovakvi susreti su potrebni da bi se očuvala tradicija i kulturne vrednosti, jer kako kaže Kodalj “Kultura je tolika koliko je učenje, teško je steći i održati i lako je izgubiti”, -Neka reči Zoltana Kodalja budu putokaz i pokušaj da sačuvamo vrednosti i kulturu u svakom naselju u kome žive naše nacionalnosti i nacionalne zajednice u regionu, i zato narodne igre i muzika daju najveću duhovnu hranu za jačanje identiteta i opstanka – rekao je Zoltan Kudlik.
Na susretima su učestvovala dva folklorna društva iz mesta, dva iz Srpskog Krstura, iz Banatskog Aranđelova, Sanada, Čoke , Ludoša, dva društva iz Kanjiže, dva društva iz Ostojićeva, Kelebije Čuruga i Torde i oduševile okupljene mnogobrojne posetioce u centru grada.
Možda je najveći utisak ostavila grupa KUD “Dr Tihomir Ostojić” koja je odigrala staru vizantijsku narodnu igru “Skomranske igre” koja je iznenadila i oduševila prisutne kako koreografijom , tako i nošnjom jer ovakve igre nisu viđene na ovim prostorima. A najmlađi su uvek i najslađi, kako najmlađa krupa KUD “Tisađeneđe” – domaćina, tako i naj, najmlađi iz Sanada članovi KUD-a “Vuk Karadžić” koji su uzrasta od tri do pet godina koji su vrlo ozbiljno shvatili svoj nastup i samo igru.
Manifestacija je zvanično počela u 15,00 časova izložbom ručnih radova i raznovrsnih rukotvorina, kao i koncertom Tamburaški orkestar „Šarkanću“ čiji su članovi iz Novog Kneževca i okoline, a koncertom Tamburaškog orkestra „Lale“ iz Novog Kneževca je u večernjim časovima manifestacija završena.
DKP