Novi Kneževac –NAJZNAČAJNIJI KULTURNI STVARAOCI II
Znamenite ličnosti Novog Kneževca- Milan Savić, Milovan Ajvaz, Ibi Romhanji, akademik Sava Halugin, akademik Vasilije Krestić, Goran Novakov su kulturna riznica Novog Kneževca
Iboja Romhanji, „kneževačke gore lost“ predstavlja jednu je od najvećih mađarskih glumica Vojvodine, svih vremena.
Ibi Romhanji, naslov knige i jedna od poslodnjih fotografija
Rođena je 3. decembra 1939. u Novom Kneževcu, a umrla 21. Februara 2002. u Novom Sadu. Svoju glumačku karijeru je započela u Subotičkom pozorištu da bi po osnivanju Novosadskog pozorišta 1974. prešla da igra u njemu.
Ibi Romhanji je snimila četiri filma: “Let” “Parlog” “Trofej”, “Parada ” u režiji Branka Miloševića i televizijski film 1985. “Bunja” u kojem je igrala glavnu ulogu. Ibi Romhanji je 1969. godine dobila Sterijinu nagradu za glavnu žensku ulogu u predstavi Subotičkog pozorišta “Borovnice”, kao i nagradu Udruženja dramskih umetnika Srbije 1969, i 1980. godine i mnoge druge.
U znak sećanja na veliku glumicu na rodnoj kući je postavljena spomen – ploča sa njenim likom u ulici Nikole Tesle 2004. godine, a od nedavno ulica koja se nalazi neposredno u blizini nosi njeno ime.
Spomen ploča i reljef glumice na rodnoj kući
Katalin Kaič je u okviru biblioteke Pozorišni portreti napisala dvojezično monografiju o Ibi Romhanji koju su izdali 2019. Pozorišni muzej Vojvodine, Narodna biblioteka “Branislav Nušić” Novi Kneževac i Izdavački zavod “Forum” Novi Sad u kojoj je na samom početku rekla “Ibi Romhanji nije spadala među one kojima je suđeno da dugo žive na ovoj zemlji. Prema tome, kada je izvršila životni zadatak koji je dobila prilikom postanka, ugasio se i plamen njenog života…” Monografija o Ibi Romhanji je priređena za 80. godišnjicu njenog rođenja I 60 godina od početka njene umetničke karijere i 50 godina od dobijanja najveće narade pozorišta – Sterijine nagrade. Knjiga Katalin Kaič je memoarska i ujedno dokumentarna knjiga o velikoj glumici.
Akademik Sava Halugin rođen 17. aprila 1946. godine u Novom Kneževcu je vajar čije skulpture ukrašavaju gradove, galerije i muzeje u nekoliko zemalja sveta.
Akademik Sava Hakugin sa suprugom
Po završetku akademije jedno vreme se bavio profesurom u rodnom mestu, zatim otišao u Suboticu gde i danas živi i stvara, baveći se i profesurom na Pedagoškoj akademiji od 1994 do 2013. – do odlaska u penziju. Magistar Sava Halugin je jedini srpski vajar pored Svetislava Arsića Basare koji je akademik SANU, a član je i ULUS-a, SULUV-a, i drugih udruženja. Iza Save Halugina su brojne izložbe u Srbiji i inostranstvu, od 1969. je učestvovao na kolektivnim izložbama, a od 1979. izlaže samostalno po svim likovnim centrima ex Yu i u inostranstvu. A zapažena mu je bila izložba u Parizu. Učesnik je najvećih vajarskih kolonja “Mermer i zvuci” u Aranđelovcuc, “Tera” u Kikindi, ”Bakar” u Boru. Njegove skulpture su su postavljene na javnim prostorima vojvođanskih gradova: Subotice, Kikinde, Sombora, Novog Sada, Novog Kneževca, i sela Podlokanj.
Vajarski rad Save Halugina -spomenik paprici u parku u Novom Kneževcu
-Nastanak vajarskog dela je veoma uzvišen osećaj , a ideja za realizaciju vajarskog dela , verujem i za ostale umetnosti osvajanje je novog prostora koji treba da se otelotvori u lični znak, prepoznatljivost i vajarski stav – kaže akademik Halugin za svoje stvaralaštvo.
Pored vajarstva Sava Halugin se bavi i slikarstvom i piše poeziju. Nedavno je u Novom Kneževcu imao izložbu crteža koji su bili podeljeni u tri celine u kojima su iskazana njegova unutrašnja stanja i promišljanja kroz skice rađene različitim tehnikama. Skice u sebi imaju nadrealne prizvuke pune živopisnog kolorita, a mnoge od njih su pretvorene i u skulpture. Akademik Sava Halugin je radostan bio izložbom u Novom Kneževcu jer su mu se vratila sećanja na detinjstvo, ljubav prema slikanju i rodnom kraju.
Akademik dr Vasilije Krestić je istoričar i profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta uBeogradu u penziji. Član Srpske akademije nauke i umetnosti , a pre nego što se posvetio nauci, on je bio profesionalni odbojkaš, kojom je počeo da se bavi u svom rodnom mestu, Đali.
Uvek dodrodošao u rodni kraj akademik Vasilije Krestić
Akademik Vasilije Krestić je istoričar, koji je sa maksimalnim trudom proučio sve svoje izvore, i svoja mišljenja, a tvrđenja iznosio na bazi dokumenata i prezentira ih sa sigurnošću i jasnoćom koja je izuzetna. Rođen je 7. jula 1932. godine u Đali, na samoj granici sa mađarskom, a u Zrenjaninu je završio gimnaziju, fakultet i doktorat u Beogradu na katefri za istoriju.
Pre nekoliko godina, 2019. dobio je Priznanje počasnog građanina opštine Novi Kneževac za koje je rekao da mu j najprijatnije . – Ja sam čovek ovog kraja, i to dubko ukorenenjen. Moji su ovde, koliko sam kao istoričar uspeo da saznam još od XVI veka , od pre bune Srba u Banatu 1594. godine. Preci mi se pominju 1566. u Padeju. Kažem da sam urođenik. Te, kad mi neko kaže ovaj dođoš je došao i počeo da mi drži lekciju o autonomašima, odgovorim im da sam urođenik.
Prilikom posete Legatu u Narodnoj biblioteci „Branislav Nušić“ sa suprugom
Akademik je crpeo sva svoj znanja, osećanja, svu svoju ljubav iz ovog kraja , zemljišta i nikada od kada je otišao iz ove sredine nije prekidao vezu sa njom , niti se odvajao od nje.
I danas je akademik Krestić je Sekretar Odeljenja istorijskih nauka pri SANU. Nedavno su mu objavljena sabrana dela u 15 knjga , a on se zavičaju odužio osnivajući Legat 2007. godine koji se nalazi u Narodnoj biblioteci “Branislav Nušić” u Novom Kneževcu koji svake godine dopunjuje novim knjigama i knjigom “Srbi u Ugarskoj 1790 – 1918”.
Na obeležavanju 10 godina od Legata u Narodnoj biblioteci i susret dva akademika
O zamenitim Novokneževčanima bi se moglo još pisati , ali ovih šest lišnosti su zaista kulturna riznica opštine Novi Kneževac.
Danica Knežević Popov
fotografije Potiski News i lična arhiva poredice Romhanji
Projekat “Kulturna riznica Novog Kneževca” je sufinansiran iz budžeta Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.